XVIII. Országos Életvitel és gyakorlati ismeretek verseny kiírása
2017/18
A verseny meghirdetője: Technikatanárok Országos Egyesülete
A verseny témája: Hungarikumok
A verseny résztvevői: az általános iskolák 7-8. évfolyamos tanulói, valamint a gimnáziumok ezen korcsoportnak megfelelődiákjai 3 fős csapatokban.
A verseny jellege: felmenő rendszerű tanulmányi verseny
A verseny fordulói, a nevezés módja, határideje, a továbbjutás feltételei:
1.
1. forduló: 2018. február 20-ig iskolai forduló, az iskolák szaktanárai által összeállított feladatokkal
Nevezés a megyei fordulóra iskolánként (tagintézményenként) egy csapattal, a TOE honlapján 2018. február 5-től elérhető ürlapon lehetséges 2018. február 28-ig.
2. forduló: 2018. március 29-ig megyei fordulók, a fővárosi és a megyei versenyszervezők közreműködésével. Az országos fordulóra történő nevezést (a megyei versenyek eredménylistáját) a versenyszervezők 2018. április 6-ig juttatják el a TOE elnökségének
Ez az email cím védett a spam robotoktól, a megtekintéséhez engedélyezni kell a Javascriptet.
e-mail címre.
3. forduló: 2018. májusában országos döntő
Tervezett helyszín: Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar
Tervezett időpont: 2018. május
Az országos döntőben részt vevő versenyzők: megyénként 1-1 csapat, a fővárosból 2 csapat, valamint a 2017-es verseny győztes iskolájának csapata.
A versenynek nevezési díja nincs, a szállás és az étkezés költségeit a döntőbe jutott csapatok fedezik.
A verseny témája ismeretanyaga:
A magyar konyha gasztronómiai kialakulása. A hagyományos magyar konyha egyedi és karakteres íz világa régen és ma. Hagyományos ételek (főtt ételek, köretek főzelékek, tészták, tejtermékek, desszertek, fűszerek). Ünnepkörökhöz kapcsolódó népszokások, étkezési szokások régen és ma.A szántóföldtől a terített asztalig. A magyar ízek megtartásával egészséges táplálkozás ma.
A magyar tájegységek jellegzetes népviselete, hímzése, építészete.
Ajánlott irodalom:
A fordulók feladatai:
Az elméleti ismeretek tudásáról feladatlapok kitöltésével egyénileg adnak számot a tanulók az iskolai, a megyei és az országos fordulókon.
A gyakorlati feladat 3 fős csoportmunkában kerül megvalósításra.
Az országos döntőbe bejutott csapatok a döntőre való nevezés után előzetes feladatot kaphatnak.
Díjazás:
Az elméleti feladatlapok kitöltőinek első 3 (ha a lehetőségek engedik az első 6) helyezettje könyvjutalomban részesül. A csapatverseny győzteseinek első 3 (ha a lehetőségek engedik az első 6) helyezettje könyv - és tárgyjutalomban részesül. A győztes csapat egy évig őrizheti az e célra alapított vándorserleget.
Az eredmények közzétételének módja:
· Az iskolai eredményeket iskolai faliújságon, iskolagyűlésen hirdetik ki, és a helyi sajtóban is megjelentetik, ha erre van lehetőség. A megyei forduló eredményeit a megyei versenyszervezők honlapjukon keresztül hozzák nyilvánosságra. Az országos eredményeket honlapunkon és szakkatalógusunkban is megjelentetjük, valamint az érintett intézmények részletes értékelőlapot kapnak. Őszi konferenciánkon a versenyszervező részletesen beszámol az országos döntő szakmai és módszertani tapasztalatairól, eredményeiről.
· A versennyel kapcsolatos további tudnivalók folyamatosan megtalálhatók lesznek az egyesületi honlapon. https://technikatanar.hu
|